top of page
sesja-103.jpg

NASTOLATKI

LUSIA

Lusia była szesnastolatką, kiedy uczestniczyła w pierwszych spotkaniach Young Business w 2019 roku. Jest niezwykle charakterystyczna, nie tylko ze względu na wyjątkową urodę i wspaniały ton głosu, ale przede wszystkim ze względu na jej odwagę i chęć zrobienia czegoś "więcej".

"W 2018 roku zaczęłam sprzedawać ekologiczne mydła własnej produkcji. Sprzedaje je głównie przez internet (FB) lub przez znajomych, rodziców itp. Od początku były to małe zamówienia, które ograniczały się do bliższych i dalszych znajomych oraz rodziny i przyjaciół. Mydła robię, ponieważ uwielbiam tworzyć coś kreatywnego. Wiele mydeł robię też indywidualnie pod osobę kupującą, więc część elementów jest personalizowana pod klienta. Czuję, że jest to zalążek czegoś większego, bo robię to z miłością i pasją."

W 2019 roku w trakcie jednego ze spotkań Young Business Darek Żuk przeprowadził konkurs na najlepszy pitch biznesowy. Każda z grup miała za zadanie przygotować opis projektu i zaprezentować go w maksymalnie 3 minuty. Nagrodą był 3-miesięczny okres szkoleniowy w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. Jedna z grup zaprezentowała biznes polegający na produkcji naturalnych mydeł, który w rzeczywistości realizuje Lusia. Ta grupa została wyróżniona przez Darka i otrzymała możliwość rozwijania tego pomysłu w ramach AIP.

Projekt produkcji naturalnych mydeł, który zainicjowała Lusia, był też wspierany przez Purite - producenta naturalnych kosmetyków z segmentu marek premium. Ś.P. Szymon Kazimierczak, jeden z założycieli Purite, był mentorem wpierającym wiedzą i doświadczeniem Lusię w rozwoju jej pomysłu. ​

Kinga

Kinga zajmuje się pisaniem, jest uczennicą 3 klasy liceum i członkinią grupy pisarskiej. Jej pomysł na biznes to innowacyjny sklep, w którym znajdą się, napisane przez nastolatków opowiadania. Stale poszukuje nastolatków, którzy dołączyliby do grupy pisarzy i tym samym stali się częścią tego projektu. Jeśli więc macie lekkie pióro, piszcie do nas na adres hello@whiteschool.pl - skontaktujemy Was z Kingą :) 

Kinga brała udział w projekcie brainstorm i pracowała nad pomysłem na smart city - casem autorstwa firmy Sun Roof pod okiem wspaniałego mentora Mateusza Iwo Dubaniowskiego. 

Szymon

Szymon chodzi obecnie do 3 klasy liceum. Jest członkiem szkolnego Klubu Praw Człowieka im. Pawła Włodkowica, założonego z inicjatywy dr. Krzysztofa Radzymińskiego-Woźniaka (profesora od historii). Działają od listopada, a w projekt zaangażowane jest ponad 20 osób. Stworzyli strukturę Klubu, w tym młodzieżową komisją ds. Praw Kobiet, a także działy: informatyczno-administracyjny, dziennikarski, artystyczny i organizacyjny. Celem naszego klubu jest rozpowszechnianie osoby Pawła Włodkowica na cała Polskę.

 

"Przystąpiłem do klubu ponieważ zauważyłem że coraz częściej dochodzi do łamania praw człowieka(..). Uważam, że dzięki popularyzacji tych praw jesteśmy w stanie zbudować silne i niezależne społeczeństwo znające swoje prawa. Dlatego powstał ten klub i dlatego będę robił wszystko co w swojej mocy aby szło to do jak największego grona odbiorców i wspólnie napiszemy historię."

https://klubwlodkowica.com.pl/pawel-wlodkowic/

Klub Praw Człowieka – im. Pawła Włodkowica

 

Planowane działania: 

  • znaczki pocztowe z podobizną Pawła Włodkowica

  • pomnik upamiętniający Pawła Włodkowica

  • kółko debatanckie / wykłady dla uczniów odnośnie Praw Człowieka

  • rozpowszechnienie Dnia Pawła Włodkowica

ZOSIA

Zosia jest uczennicą 3 klasy liceum. Interesuje się stosunkami międzynarodowymi, polityką, ekonomią, filozofią, socjologią, migracją, gender studies oraz sportem. Jest wolontariuszką w organizacji ATD Czwarty Świat, gdzie miała okazję współorganizować „Festiwal Marzeń” (kilkudniowe wakacje dla rodzin, których dotyczy ubóstwo), jest pomysłodawczynią konkursu plastycznego dla szkół podstawowych nt. Praw Człowieka oraz została wybrana do uczestniczenia w międzynarodowej grupie „Red Thread Commission”.

 

"Nasza organizacja zajmuje walką z ubóstwem, a także chce realnie pomóc w rozwoju dorosłym i młodym osobom w walce z ich skutkami takimi jak wykluczenie społeczne, ograniczone możliwości czy często uzależnienia. Podjęłam tam wolontariat, aby dowiedzieć się więcej na temat biedy i problemów z nią związanych. Teraz wiem, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu ponieważ nigdy nie nauczyłam się tak dużo w tak krótkim czasie w zakresie empatii i rozumienia świata. (..) Najbardziej brakuje nam finansów na prowadzenie szerszych działań, a przeszkodą jest duża ilość fałszywych informacji i stereotypów związanych z ubóstwem."

    W grudniu 2021 roku została wybrana jako jedna z dwudziestu Młodzieżowych Ambasadorów Zrównoważonego Rozwoju z ramienia United Nation Association Poland. W ramach swojej kadencji będzie realizować projekt w zakresie promocji Agendy 2030 i Zrównoważonego Rozwoju. Ufundowała projekty: „Dziewczyny mają moc”, który ma za zadanie wspierać dziewczynki z defaworyzowanych środowisk, w rozwoju ich pasji i rozmów o stereotypach płciowych oraz „O co chodzi w Zrównoważonym Rozwoju”, który skupia się na edukacji młodzieży w zakresie ONZ i Agendy 2030.

Aleksandra

Ola dostała się na warsztaty dla uczniów szkół średnich prowadzone po angielsku - Future Entrepreneurs of Poland, gdzie osoby z biznesowego / przedsiębiorczego świata, zazwyczaj spoza Polski przyjeżdżają, aby opowiedzieć o swojej pracy. 

 

Aleksandra jest też kierowniczką projektu społecznego "Nie potrzeba szkoły", w ramach którego rozpowszechnia wiedzę nt. edukacji domowej i odpowiada na pytania osób zainteresowanych. Wraz z zespołem prowadzą konto na Instagramie , Facebooku i TikToku (nie_potrzeba_szkoly).

   

bottom of page