Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko!

22.04.2020 po raz 50 świętowaliśmy Dzień Ziemi. Jak co roku, takie święto zachęca do refleksji, przemyśleń nt. tego czym dla nas jest Ziemia. Dla niektórych osób "całym światem" jest miejsce, w którym rozpoczęli swoją podróż życia, i w którym ją kończą. Dla innych, świat to wioski, miasta, państwa, kontynenty - wszystkie obszary, które można zwiedzić podróżując przez życie. Jednak wciąż jeszcze dla niewielu osób, granice świata wybiegają poza naszą planetę. Zawsze pamiętajmy skąd się wywodzimy, i gdzie są nasze korzenie. Ziemia to nasz wspólny dom. Dbajmy o niego!


Poniżej przedstawiamy kilka historii nastolatków, którzy dla nas są inspiracją :)


Ashton Cofer ma już 18 lat i już ma na koncie zrealizowane marzenia! Od pakowania orzeszków ziemnych po jednorazowe kubki do kawy, każdego roku tylko w USA produkuje się około dwóch miliardów ton styropianu, z których żaden nie może zostać poddany recyklingowi. Sfrustrowani tym marnotrawstwem zasobów i przestrzeni wysypiskowej, Ashton Cofer i jego koledzy z zespołu opracowali obróbkę cieplną w celu rozbicia zużytego styropianu na coś użytecznego. Ich oryginalny projekt zdobył zarówno FIRST LEGO League Global InnovationAward, jak i Nagrodę Amerykańskiego Naukowego Innowatora od Google Science Fair.

Greta Thunberg, chyba każdy już ją zna :) Niezwykle charakterystyczna osoba! Dziś 17-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna. Problem zmian klimatycznych nie jest nam obcy, dużo mówimy, ale niestety niewiele robimy. Greta odważyła się walczyć w słusznej sprawie! W sierpniu 2018 rozpoczęła protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu, który prowadzi przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka. Jest też inicjatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i laureatka Right Livelihood Award.

Ryan Hickman, już jako kilkulatek wpadł na pomysł dbania o środowisko i zarabiania jednocześnie. Z pewnością jeszcze o nim usłyszymy!

Boyan Slat, pochodzi z Holandii i ma 25 lat. Jest CEO firmy The Ocean Cleanup. W wieku 16 lat zaprojektował pierwszy na świecie system do oczyszczania oceanów z plastiku.

Melati Wijsen to mieszkanka Bali i jedna z założycielek projektu Bye Bye Plastic Bags. Razem z siostrą zainicjowała ten projekt kiedy miała 12 lat. Już od 6 lat wspólnie organizują warsztaty mające na celu zwiększanie świadomości nt. zanieczyszczenia środowiska i wpływu plastiku na przyszłość naszej ziemi.


Georgia Hutchinson, która w wieku 13-lat otrzymała nagrodę $25 000, za wynalezienie systemu paneli solarnych, które lokalizują słońce i zmieniają swoje położenie, tak aby czerpać jak najwięcej energii. Więcej przeczytacie tutaj - link

Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy w wieku kilkunastu lat można zmieniać świat? Czy można skutecznie wpływać na decyzje podejmowane przez dorosłych? Czy można zakładać biznesy, których celem głównym jest zmiana świadomości społeczeństwa?

Otóż można! Podrzucamy jeszcze artykuł World Economic Forum i poznajcie wspaniałych nastolatków z całego świata, którzy zmieniają świat - link

Przedstawiamy Wam jeszcze trochę inspiracji w dziedzienie dbania o środowisko i wsparcia dzieci w naturalnym dbaniu o nasz wspólny dom - link

I na koniec..

Pomimo tego, że dzisiejsza młodzież jest niezwykle wyczulona na punkcie ochrony środowiska, to my - dorośli powinniśmy dawać im odpowiednie warunki i wzorowy przykład do naśladowania!

Pamiętajmy, że to od nas w dużej mierze zależy jak "czuje" się Ziemia. Dbajmy o nią wspólnie!