Do you have an interest in education?

Od tego wszystko się zaczęło. Szukałam w Internecie opinii na temat szkół podstawowych w pobliżu naszego domu, do których moglibyśmy wysłać nasze dzieci w niedalekiej przyszłości. Niestety niewiele informacji udało mi się znaleźć. Zaczęłam więc pytać rodzinę i znajomych o kryteria jakimi kierowali się wybierając szkołę dla swoich dzieci. Okazało się, że głównie odległością pomiędzy domem a budynkiem szkoły. Rodzice mają świadomość nt. niskiej jakości edukacji w szkole, małej efektywności czasu spędzanego tam przez dziecko i mało kreatywnych zajęć prowadzonych na szkolnych świetlicach. Zdają też sobie sprawę z tego, że nie jest to dla nich zadowalający poziom. Niestety godzą się na te warunki i wysyłają dzieci na liczne kursy pozaszkolne, rekompensując tym brak ciekawych zajęć w szkole.

Ja wolałabym tego uniknąć. Nie chcę, aby dziecko spędzało całe dnie na zajęciach. Najpierw w szkole próbując "przetrwać" do ostatniej lekcji, a później na kursach dodatkowych rozwijających konkretne (i oczywiście ważne) umiejętności. Ale gdzie w cały dniu czas na rozwijanie pasji własnych dziecka czy tak ważnych, a niestety zaniedbywanych, relacji rodzic-dziecko?

Pamiętam długie rozmowy z moją siostrą, której syn chodzi do publicznej szkoły podstawowej w Piasecznie. Przepełniona szkoła i lekcje na drugą zmianę, standaryzacja, czyli równanie poziomu edukacji dzieci, mało kreatywne zabawy na świetlicy szkolnej, sprawiające, że miejsce to jest tylko "przechowywalnią" dzieci, to tylko nieliczne problemy.

Zaczęłam szukać dalej informacji nt. systemu edukacji na świecie. Czy wszędzie jest tak samo, jak u nas? I niestety wydaje się, że jest to problem globalny. Trafiłam na wystąpienie Sir Kena Robinsona na TED Talks z 2006 roku: "Do schools kill creativity?". Oglądałam to wystąpienie kilkanaście razy, za każdym razem z tym samym zaangażowaniem. I nie tylko dlatego, że Sir Ken Robinson jest absolutnie wyjątkowym mówcą, którego wystąpienia są niezwykle barwne. Jest przede wszystkim ekspertem, doświadczonym nauczycielem, wykładowcą, pisarzem, naukowcem i genialnym obserwatorem otoczenia.

Polecam wszystkim rodzicom, bez względu na wiek Waszych dzieci:


Wyróżnione posty